Nie żyją Jan Kudra, Anna Czerwińska i Wiesław Urbański. Byli wzorem dla dużej liczby osób

1 miesiąc temu

31 stycznia okazał się niezwykle smutnym dniem. W mediach pojawiły się informacje o śmierci trójki niezwykle zasłużonych postaci. Ci Polacy byli wzorami dla dużej liczby osób.

Kultowa himalaistka, legenda "Solidarności" i olimpijczyk – tych osób nie ma już z nami. Zmarli Anna Czerwińska, Wiesław Urbański i Jan Kudra.

Polacy, którzy inspirowali wielu, nie żyją

Jan Kudra pochodził z Łodzi. Był kolarzem szosowym: olimpijczykiem w Tokio, wielokrotnym mistrzem Polski, dwukrotnym zwycięzcą Tour de Pologne, wielokrotnie odznaczanym za zasługi dla rodzimego sportu.

Sportowiec należał do grupy najlepszych kolarzy z lat sześćdziesiątych. Odszedł w wieku 86 lat. Równie wielką legendą była himalaistka Anna Czerwińska. O jej śmierci w wieku 73 lat poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Czerwińska zdobyła sześć "ośmiotysięczników", a w historii himalaizmu zapisała się jako druga Polka, jakiej udało się stanąć na szczycie "korony świata", czyli Mount Everestu.

Nie żyje legenda "Solidarności". Wiesław Urbański odszedł w wieku 66 lat

Wiesław Urbański był legendarnym działaczem KOR-u, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski. Słynny opozycjonista także po 1989 roku angażował się w działalność polityczną.

Jeden z najbardziej znanych łódzkich działaczy studenckich czasów Solidarności Wiesław Urbański zmarł po południu w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku – poinformowała dziś Polska Agencja Prasowa.

Załatwiał wszystkim, tylko o sobie nie za bardzo pamiętał, bo był zbyt skromny i na pewno zbyt honorowy na łapanie pańskiej klamki – mówi o nim jego znajomy, Zbigniew Natkański.

Urbański należał do osób, które były internowane w latach osiemdziesiątych. Później wyjechał do Chicago, gdzie zajmował się dziennikarstwem. Po zmianie ustrojowej wrócił do Polski i zapisał się do partii Porozumienie Centrum. W ostatnich latach pracował w Widzewskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Łodzi.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału